Je leden, 7.1.2018, sedím doma ve Štatlu a říkám si, jak ten čas letí. Před necelým týdnem většina z Vás slavila Silvestr, na sociální sítě se sypalo jedno přání za druhým, motivační obrázky, komentáře a já si jen v duchu říkal: ,,Byl to dobrý rok a nebo nebyl? Zvládl jsem vše co jsem chtěl a nebo je třeba na něčem zapracovat?“

Protože, co si budeme povídat, mě to na konci roku trošku sežralo.  Věděl jsem, že je potřeba si sepsat vše, co jsem zažil, najít opět motivaci a chuť do nového roku. Díky tomu si zanalyzuji všechny kroky a opět zlepším svůj přístup.

“mě to na konci roku trošku sežralo“

Než se pustím do výčtu věcí co jsem zažil a na čem jsem měl tu čest pracovat, tak vím hlavní, že jsem potkal skvělý lidi, který mě vždy předali spoustu moudrých rad a inspirace. Za to všem děkuju. To mě vždy nakopne, někdy i posadí na zem, ale hlavně vyčistí hlavu.

 

1.Buď rád, že můžeš

Když jsem si před týdnem říkal, jestli to stojí za to, jestli to, co dělám, vůbec má cenu, tak první fotka, kterou jsem uviděl, byla z Brazilie. Hned mi spadla čelist. Vždyť to je to, proč jsem začal natáčet, dělat filmy a reklamní kampaně. Chci se točit kolem sportovců a cestovat. Hned sem si uvědomil, jak si místy vůbec nevážím toho, co mám.

Do Brazílie jsem se dostal díky Klaudii Bulgakow a jejímu snu natočit dokumentární film. S naší crew filmwood.cz jsme vyrazili přesně před rokem na měsíc dobrodružství. Natáčení paraglidingu nad džunglí nebo život ve favelách v Rio de Janeiro je skutečným zážitkem. Jsem rád, že jsme vše ve zdraví přežili a zvládli si i pořádně zasurfovat. Film se bude jmenovat  YOU NEVER KNOW a výjde již toto jaro.

Měl jsem také štěstí, že jsem se nebál zeptat a dostal se čirou náhodou do MMA clubu Team Nogueira, kde jsem mohl načerpat spousty inspirace pro můj další projekt a také si užít treninky se šampiony UFC.

Takže velký díky patří Klaudii za možnost být u tohoto projektu a podívat se do Jižní Ameriky.

Jedna taková perlička: Shodou okolností, když jsem právě natáčeli dokument dorazila zpráva, že v Brazílii nasdíleli naše video  Balet vs. Twerk a to má během 3 dní 3,2 milionu shlédnutí. Což bylo pro mě taky přínosné. A to zhlediska dosahu. Co v ČR trvalo skoro 2 roky, tady zvládli za 3 dny.

,,

Cestou z Brazilie jsem měl sedm hodin čas na přestupu v Lisabonu. Neváhal jsem, skočil navštívat Janču a dali jsme si snídani v tomhle krásný městě. Jaká změna to byla oproti Brazílii. Ufff. Probrali jsme hlavně naše surfařský záležitosti. Vlny, lokalismus a jak se žije v tomhle městě celoročně příznivém na počasí. Pak už nezbývalo než se rozloučit a  vyrazit směr domov.

Ale ani v Česku jsem se neořál u domácího krbu moc dlouho. Přijel jsem pozdravit rodinu, hodil do sebe polívku a vyrazili jsme s Vikuš na deset dní do Maroka. Bože nikdy jsem si neříkal, že si takhle užiju cestování bez surfu a bez řidičáku. Skvělej zážitek.

,,

2.Nejen ty do toho dáváš všechno

Po návratu z Maroka jsem začal pracovat na postprodukci paraglidingového dokumentu a připravovat ve spolupráci s Tomášem Tulisem (Gadr.cz) teaser dalšího sportovního dokumentu pro mladou boxerku Martinu Ptáčkovou. Na tomto projektu pracoval  skvělý tým lidí a výsledek můžete vidět, zde. Tento kvalitní teaser vznikl za účelem představit mladou ambiciózni sportovkyňi a mít tak dobrý materiál, pro oslovení potenciálních partnerů projektu.

Uvidíme, zda se podaří sehnat finanční prostředky a boxerský dokumentární film zrealizovat. Nicméně chci velmi poděkovat všem, co se na natáčení podíleli. Všichni do toho vložili svůj čas a energii. Za to vám děkuji.

Neuplynul ani týden a banda pražských  El surferos mě vytáhla na lowcost surftrip. A když říkám lowcost, tak nás těch deset dní vyšlo cca na stodvacet eur. Jestli tě zajímá, jak je to možná, tak Matyáš se rozepsal trošku víc tady v článku. Když to zpětně hodnotím, tak není důležitý, kolik máš, ale jak si to dokážeš zařídit a jestli máš s kým si to užít. Dali jsme do toho všechno a fakt to byl surftrip, kterej nezapomeneš!

 

3. Investuj a ono se mi to vrátí

Potom co jsme zainvestovali svůj čas, finance a energii do teaseru na box, tak mi volá Martin, že jeho dobrý kamarád Joseph Cahill potřebuje opět pomoci s natáčením. Joseph je jeden ze skvělých tvůrců francouzské kinematografie a přitom si dokáže zanechat svůj přístup a ,, ústřel“ na projektech. Posuďte sami, zde.

Aktuálně pracuje už pár let na filmu, který bude mít svůj svět a taky přesah aktuální společnosti. Neváhal jsem ani minutu. Jasný, že mu velmi rád pomůžu. Bylo to trošku hekticé, ale myslím, že opět se sešli lidé, kteří se rádi baví filmovou tvorbou a  natáčení jsem si užili. Takže se mi ta chuť vrátila hned na zážitku, zkušenostech a nových kontaktech.

 

4. Řikám ANO a jdu do toho 

Hodněkrát přemýšlím nad tím co bude za  x dní, x let, x …století. Bohužel to nevím a nikdy vědět nebudu.  Ale jedno vím dobře. Když máš zdraví a super lidi kolem sebe, tak se není čeho bát. Proto jsem vděčnej za tři nový výzvy, který mi letos přišly.

První byla malá ale pro mě skvělá – zkusit si Jetsurf. Takže díky Martinovi Koumalovi, který nás s Matějem vytáhl na Pálavu. Voda měla sice 9 stupňů a lítal jsem z toho jak hadrovej panák, ale zážitek skvělej.  Za to ti Koumi děkuji.

Druhá výzva byla cesta na plachetnici a projet si kus Atlantiku podél Portugalska. Díky Marku za tuto možnost. Užasná věc, která končila bouří, zvracení a přistáním v Lisabonu o 24 hodin později než bylo v plánu.  Ale zážitek, kterej se nezapomíná. 🙂 V Portugalsku jsme ještě týden užili surfování a pak zpět do pracovního nasazení.

 

5. Když ANO, tak pořádný

Třetí výzva má samostatný odstavec. Byla to výzva, na kterou jsem kývl někdy koncem dubna a vůbec nevěděl do čeho jdu. Jedná se o Redbull X-Alps.

Začalo to už v Brazílii, kdy jsem se seznámil se Stadnou Mayerem, českým velmi úspěšným paraglidistou. V Riu jsem ho učil surfovat a on si asi řekl, že mě taky něco naučí. To jsem ale ještě nevěděl, jak moc mě chce vyškolit do života.

Na nabídku dělat na Redbull X-Alps supportáka v nároďáku (práce s médii – každodenní tvorba videí, fotek, práce na sociálních sítích, starost o standův komfort -vaření, úklid, komunikace, navigace a řízení) jsem Standovi kývnul okamžitě.

 

 

A proč? Byl a je to závad, který ve mě vždy vyvolával emoce, dobrodružství a neskutečný obdiv všem závodníkům. Po tom co jsem ho absolvoval, tak mohu říci, že ten obdiv a úcta ještě vzrostla. Nejen pro závodníky, ale pro celý tým, organizátory, fotografy a kameramany, kteří taky musí zabrat, až na samé dno svých sil. Je to zkrátka Redbull X-Alps. A i když je to o značce RedBull, tak díky té značce závod existuje a my můžeme zažít neskutečný svět hor.

A jak to probíhalo? A co mi to dalo? Asi o tom napíšu článek.

Ve zkratce 10 dní před závodem a 14 dní závod v Alpách. Dalo mi to sebepoznání na samým dnu svých sil. Vyhodnocovat, zlepšit komunikaci a strategicky uvažovat. Skvělý lidi jako Standa Mayer, Jirka Dlask, kluci z ČT (Martin Kráčalík a Martin Hoffman), lokální tutifruti guys a  v neposlední řadě milovat přírodu a výzvy.

 

6. Opět investuj a věř

Sám vím, jak je těžký se prosazovat a snažit se dostat na vrchol. Bez skvělých a schopných lidí, kteří ti pomohou to prostě nejde. Stejně jako já měl to štěstí na Martina Smékala před dvěma lety u Choose Your Wave. Tak nyní jsem viděl dva takový snílky jako jsem já. Prvním z nich je Tomáš Tulis. Frajer co se nebojí a má chuť tvořit.

Zrovna jsem pracoval na svých webových stránkách a tak bylo otázkou času, kdy se Tomáš ozve, protože vím, že i on to chce posouvat.  Jasný hned sem mu navrhl základní web, napsal texty a domluvil skvělého fotografa Oldřicha Hrba. Věděl jsem, že to pro něj bude zas krok kupředu. Zároveň jsem myslel strategicky a chtěl situace propojit. S tím už je spjatý můj druhý trumf a velmi dobrý kamarád, Jakub Dohnal.

 

Jakub Dohnal je jeden z nejtaletovanějších zápasníků MMA v Česku. Jeho aktuální bilance v profesionální kariéře MMA je 2:0. A celková statistika ostatních bojových sportů hovoří jasně 184 výher a 36 proher. To jsou čísla, ze kterých jde strach.  Vím, že ten kluk trénuje šest hodin denně, každý den. Má tak velký potenciál, že by byla škoda do něj nezaivestovat. Proto bylo snadné začít na projektu pracovat. Došlo k propojení Tomáše focení a Kuby zápasníka. Využil jsem opět strategicky čas. Zároveň jsme nafotili Toma,Kubu a i  natočili s Tomem na jeho techniku dvě krátké videa.

Zde patří dík, hlavně Oldovi za jeho přístup a také Slavěnce, že je pro každou špatnost. Využili jsme tedy maximálně náš čas, protože si zatím nemůžeme plně dovolit investovat více dnů, dokud nemáme partnery a sponzory.

Výsledek u Toma – nový web, prezentační materiály a chuť pracovat a růst.

Výsledek u Kuby – skvělé profi fotky, dvě video prezentace,  kontinuální práce na instagramu a facebooku, webové stránky (aktuálně předěláváme), nově vzniklý produkční tým, práce na prezentačních materiálech a dva vyhrané profi zápasy v MMA v roce 2017. Do nové sezóny ideální vstup s parádní motivací. Sleduj na @jakubdohnalfightclub.

Ještě jsme si společně s Tomem a Jakubem v září střihli 7dayzfilmcontest. Vtipný na tom bylo, že jsme projekt točili  jeden den a stříhal jsem to taky necelý den. Takže doufám, že si na další projekt zvládneme udělat více času a podaří se nám urvat i náká ta cena.

 

7. Vrací se to

Když už mluvíme o těch investicích, tak se  to neskutečně vrací a to hend několikrát. Nevím přesně, kde začít. Co se týče komerční práce. Tak si nás všimli klineti, kteří od nás chtějí dlouhodobé marketingové kampaně. To je to, co nás fakt baví a na čem se skvěle pracuje a pořád něco strategicky učí.  Takových chceme víc a víc :).

Film Choose Your Wave měl to štěstí, že si získal obrovskou přízeň surfařkého publika a my se rozhodli, že sem tam uděláme projekci nebo přednášku zdarma. Přeci jen funguje nám reelhouse.org, film se promítá v televizi a my i diváci projekt bereme jako úspěšný. Tudíž každá ta projekce, kde můžeme předat kousek radosti po roce od premiéry, byl přínos. Proto proběhlo během léta několik projekcí a to: v KlasickWheels, Kayakbeachbar, v Pidikině, Praguesurf festivalu, u nás ve fightclub Brno, v Bratislavě v hangair.sk a závěrem na gymnásiu Elgartova, kde mi to udělalo asi největší radost a to díky mladým studentům, kteří měli chuť se po projekci ptát snad až do rána.

Wow prostě to chodí. No a když jsem u toho, jak se to vrací, tak kluci z Demonsurfboards z Bratislavy mě vyrobili desku na riversurfing podle mých představ a hned jsme to šli otestovat. Moc jim za to děkuju a doufám, že co skoro si spolu zařádíme, protože surfing je jeden ze sportů, který mi dává svobodu, radost a skvělý lidi.

 

Další body jsou samostatný názvy projektů, který mi davají hodně a mají svůj přesah do roku 2018.

 

8.studio Epicture – uč se od nejlepších

Opět se to vrátilo. Druhá půlka roku pro mě byl život ve Štatlu a spolupráce s jedním z nejschopnějších filmových studiích, Epicture. Ať už se jednalo o menší projekty natáčení pro youtubery a KFC, reklamu pro Mischelin nebo práci pro korporátní video Gatema, které mě fakt bavilo, tak v  na dvou větších projektech a to na reklamně pro Mautillus, kde jsem si opět užil přípravné práce i realizační práci se skvělým týmem. Seznámil se a pracoval se super klukem Michalem Orsavou a zapojil Jakuba do role herce.

Hlavní práce tohoto půl roku byla marketingová kampaň Kostka. Celý projekt byl skvělý. Celá kampaň od prvotní myšlenky, přes kreativní nápad až po realizaci videa, webové prezentace, fotografií a grafického návrhu všech materiálů pro prezentaci. V závěru se pracovalo s videem. Rozpracovalo se několik forem, a to pro sociální sítě, youtube kanál a další využití pro propagaci. 

Studio Epicture je studio, se kterým jako klient chcete spolupracovat. Kluci moc prapagaci nepouživají a proto jsem jim koncem roku založil instagram, přeci jen jejich práce za to stojí. Moc děkuji Jirka Fabík a Luboš Ondráček. Díky nim jsem měl možnost pracovat na skvělých projektech a zdokonalit se v oboru.

 

9. No Wave Back – pracuj s nejlepšími

No Wave Back je unikátní filmový projekt z oblasti surfingu.

První Čech ze země, kde není ani oceán ani moře se pokusí sjet Big Wave na severu Španělska.

Martin Smékal mě cca před rokem oslovil, že bysme mohli vytvořit další surfový film pod filmwood.cz. Na projektu pracuje skvělý hlavní produkční Jaroslav Bláha z studiopetrohrad.cz, který se stará o celkový chod projektu a spolu s ním se především starám o finanční stránku, mediální plnění a připravení tour v kinech. 

Od předchozího úspěšného projektu Choose Your Wave jsme provedli několik změn. Zásadní byla přípravná část. Tvorba scénáře a obhlídek, přes realizační team, který je tentokrát honorovaný, až po celkovou tvorbu mediálního plánu (od Instagramu, Facebooku, PR článků až po rozhovory v mediích). Proto je do projektu nutné sehnat dostatek financí. Podařilo se nám koncem září oslovit dva skvělé partnery  – Jagermeister a Corona, kteří nám dávají maximální podporu. Doufám, že vše výjde, velká vlna příjde a my si v květnu s vámi diváky opět užijeme úžasnou PREMIER TOUR napříč ČR, SR a třeba i dalšími státy Evropy.

 

10. Noire Fashion – buď nejlepší

Můj dlouholetý kamarád Vojtěch Stříbrský měl před dvěma lety vizi. Vizi, kdy vytvoří nepadělatelný fashion produkt. Prokomunikovali jsme na toto téma spousty hodin, spousty energie a řekli si spousty pro a proti. Svoji nebo když již budu mluvit za Team NOIRE – naši vizi zrealizoval před rokem. Kabelka spojená s vlastní aplikací.

Kabelka i aplikace se během roku 2017 začala šířit.  Jenže to bylo málo. Chtělo to posouvat. A tak jsem zašel za moji kamarádkou Ivou do Odivi probral s ní náš produkt. Odcházel jsem, jak spráskanej pes… No nic ..měla pravdu, už v tom chodí dlouho, chce to něco navíc a výrobu přenést do česka. A co je to navíc, mě došlo hned vzápětí. Chce to zapojit další tvůrce, další návrháře. Vojta se toho chytil a hned oslovil dvě skvělé návrhářky. ,,Uděláme kolekce oblečení“ a k tomu dodal ,,a taky modní přehlídku“.

Tak jak řekl, tak se i stalo.

Můžu říct, že jsem do projektu modní přehlídky tentokrát zasahoval pouze přípravou a  minimáně co se týče realizační práce. Za to patří dík celému teamu Noire.

 

Výsledek?

Byli jsme vidět, zvedl se prodej kabelek, dostali jsem se na přední místa fashion časopisů, webů, vytvořili vlastní základnu lidí co mají zájem o tuto kvalitní módu propojenou s technologií a především jsme možná přišli s něčím novým pro začínající a schopné návrháře. Možná tak vytváříme platformu, se kterou budou návrháři spolupracovat a kde se jim dostane i uzaní.

 

Závěrem

Zatím to vše vypadá skvěle, že? A když dodám, že se nám ještě podařilo obdržet vítěztví v Outdoor film festivalu s našim filmem Choose Your Wave. Také díky mé celoroční přípravě grapplingu ve Fightclub Brno i účast na mistrovství Evropy WoW. A nebo v neposlední řadě (co už občas beru jako jasnou věc) stále možnost vyrábět nádrže  www.nahovna.cz a dodávat tak klientům skvělý produtky od jímek, septiků, nádrží na vodu a další technologické produkty.

 

Přesto jsem konec roku netrávil moc pozitivně. Seděl jsem a přemýšel, co mi chybí? Pak mi ale došlo, že mám co jsem vždy chtěl, ale že si toho někdy nevážím.

,, Bože to je skvělý, to jsi vždy chtěl a jsi zdravej. “

 

Když se tak zamyslím, tak vidím, že ten rok byl neskutečně plnej zážitků, skvělý práce a super lidi.

Občas, ale ta motivace a chuť prostě padne na dno a přemýšlíš proč to dělám. Ale i to je dobře. Aspoň člověk přehodnotí svůj přístup.

Vím, že se v roce 2018 hlavně pokusím méně ztrácet čas u nepodstatných věcí, zaměřím se na radost z maličkostí – což mi asi moc nejde. A opět se budu snažit vše dotáhnout do konce, stíhat plány a dodržovat co slíbím.

Nechci říkat žádný extra moudra na závěr.

Prostě dělejme to v čem vidíme smysl, co nás baví a hlavně a to je nejdůležitější, vážit si toho, že můžeme.

Krásný rok 2018